Microsoft

Şirketler için Windows lisanslama konusunda bilgiler

Aralık 29, 2012
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bugünkü konumuz; Windows Lisanslama.

Son zamanlarda özellikle Microsoft firmasının avukatları aracılığıyla lisans denetimlerini sıklaştırdığını bilgisayar sektöründe olan birçok kişi biliyordur. Lisanssız yazılım kullanan firmalara yönelik büyük miktarlarda maddi yaptırımlar getiren bu denetimlerin sonunda iş yerini kapatmak zorunda kalan kişiler bile var. Maddi yaptırımların dışında, işin, firmanın ticari itibarını zedeleyecek boyutlarını da düşündüğünüzde lisanssız yazılım kullanmanın firmaların gelecekleri adına büyük bir risk olduğunu söylemek işten bile değil.

Peki, firma sahipleri gerçekten lisanssız yazılım kullanıp kullanmadıklarını anlamak, eğer kullanıyorlarsa hiç bir açık kalmayacak şekilde şirket bilgisayarlarını lisanslandırmak ve işlerini yasalar çerçevesinde sürdürmek için ne yapmalılar gelin bu konuyu biraz inceleyelim;

Windows işletim sistemi kullanan bir bilgisayarın Lisanslı kabul edilebilmesi için birkaç şartı taşıması gerekmektedir.

– İşletim Sisteminin yeni bir bilgisayarla birlikte alınmış ve aynı fatura içinde firma adına faturalandırılmış olması gerekir.
– Eğer bilgisayar ile birlikte aynı fatura içinde alınmamış ise ve sonradan lisanslandırılmış ise, alınan lisansın Box diye tabir edilen lisans kutularından satın alınarak ve firma adına faturalandırılarak alınmış olması gerekmektedir.

İsterseniz hemen bir senaryo yazarak durumu anlatmaya çalışalım…

Örnek olarak; X firmasının sahibisiniz ve bilgisayarlarınız lisanslı mı değil mi bilmiyorsunuz. Ne yapmanız gerekiyor?

1- İlk olarak bilgisayar faturalarınızı gözden geçirin. Eğer aldığınız bilgisayarlar ile birlikte Windows İşletim sistemi ürünlerinden herhangi birini de yanında (aynı fatura içinde) almışsanız bilgisayarınızın işletim sistemi lisanslı demektir.
Almamışsanız ve böyle bir fatura yok ise, işletim sistemlerini lisanslamanız gerekmektedir.
2- Eğer yukarıda ki gibi bir durum mevcut ise, hemen bir bilgisayar firması ile irtibata geçip Box veya Lisanslama Kiti denilen lisanslama seçeneklerinden birini, bilgisayar firmasının da yönlendirmesiyle almanız gerekmektedir. Alacağınız lisans, mutlaka ama mutlaka firma adına faturalandırılmış olmalıdır. Her bilgisayar başına 1 adet lisans kutusu mutlaka alınmalıdır. Düzgün bir lisanslama modelinde, bilgisayara yüklenen lisans etkinleştirilmiş ve lisans etiketi bilgisayarın görünen bir yerine yapıştırılmış şekilde olmalıdır.
3-  İşletim sistemi dışında bir de ofis programlarının lisanslanması işlemi mevcuttur. Bilgisayarınızda, microsoft firmasına ait bir ofis programı kullanıyorsanız bunu da mutlaka şirket adına faturalandırılmış bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Çok fazla derinlere inmeden işi biraz teknik tabirlerle ve genel kapsamıyla anlatmaya çalıştık. Eğer firmanızda Windows Lisanslama ihtiyacınız var ise ve konuya hakim değilseniz, teknik ekipteki arkadaşlarımız ile bu konuda size destek olmaktan memnuniyet duyarız.

Yorum Yok

Yorum yapın