Seo

Penguen Güncellemesi sizi de çarpmasın!

Mayıs 22, 2013
Okuma Süresi: 3 Dakika

Herkes pagerank güncellemesini bekleyedursun, Google yeni Panda ve penguen güncellemesi ile spam sitelerle mücadeleye durmaksızın devam edeceğinin sinyallerini verdi. Peki bu güncellemeler neyi getirecek? Sitelerinizin bugün ve yarınını nasıl etkileyecek? Öğrenmek istiyor musunuz? Yoksa siz hala Pagerank güncellemesini mi bekliyorsunuz?

Şu çok açık ve net ki; Google artık bazı değerlere pagerank’ten çok daha fazla değer veriyor.
Sürekli yenilenen algoritmasıyla, eski sistemlerde direnenleri, yenilikleri takip etmeyenleri ve hepsinden önemlisi doğal olmayanları ve aleni şekilde manipülasyon yaparak sıralamaları etkilemeye çalışanları aşağı indiriyor.

***

“10 K hitim 2k’ya düştü! Neden?”, “Bir anda kaç sayfa geriye gittim. Ne yapmaya çalışıyor bu google.” gibi cümleleri 1-2 senedir çok sık duyuyorsunuzdur. Evet, işin zor kısmı (ama bu işi yapıyorsanız mecbur olduğunuz kısmı) eğer yarın bu sözleri söyleyenlerden olmak istemiyorsanız, büyük patron Google’ı ve onun kurallarını, yani bugün ki isimleriyle panda ve penguen güncellemelerini çok ciddi bir şekilde takip etmeniz gerekiyor.

***
Biliyorsunuz ki Google’ın amacı, arama yapanlara en iyi içeriği ve en doğru bilgiyi sunan siteleri göstermek. Sizlerin de amacı, kendi sitelerinizin bu arama sonuçlarında en yukarılarda olmasını sağlamak. Bu nokta da kritik olan soru şu;
– Siz en yukarı da olmayı hak ediyor musunuz? Arama yapan kişiye doğru bilgiyi veriyor musunuz?

Kimse yoğurdum ekşidir demez. O yüzden bu soruya haklı veya haksız, herkes “Evet! Elbette ki hakediyorum” cevabını verecektir. Bundan kuşkum yok 🙂 Ama ne yazık ki bu noktada kuralları siz koymuyorsunuz… Kuralları koyan Google… Ve o en üstte olmayı hak edecek siteleri seçmek için bazı kriterler belirlemiş. Siz belki en iyi olmayabilirsiniz, ama bu kriterlere uyarak en üstte olabilirsiniz.

Gelin Google’ı biraz kendi kendine konuşturalım. Neler söyleyecek bize?

– Bu site sahipleri var ya, kendi sitelerini en üstte çıkarmak için para ile link alıyorlar. Benim en doğru arama sonuçlarını verebilmem için link alan siteleri tespit etmem gerekiyor. Ne yapsam da bu siteleri tespit etsem?

* Hımmm… Bu adamlar benim kadar akıllı değiller nasıl olsa! Giderler hep aynı anahtar kelimede alırlar linkleri. Ben önce bunu bir kontrol edeyim. En nihayetinde millet doğal olarak link verse hep aynı anahtar kelimede vermez. Bir sürü farklı şekilde verir. Hep aynı anahtar kelimede link geliyorsa o siteye demek ki parayla alıyor linkleri. O zaman bunu biz al aşağı edelim.

* Piyasada çok fazla dizin sitesi var. Bu adamlar şimdi gidip dizin sitelerinden link alarak sıralamayı etkilemeye çalışırlar. En iyisi mi ben dizin sitelerinin etkisini azaltayim. Bunlar dizinlere eklenip dursunlar. Ben birkaç kaliteli dizin tespit edip oralardan gelen linkleri ciddiye alayim.

* Yahu bu adamlar, pagerank yüksek sitelerden link alıp üste çıkarlar şimdi. Piyasada bir sürü pagerank yüksek site türedi. Biz napalım? Biz şaapalım; Bu pagerank olayının da etkisini biraz azaltalım. Bunlar enerjilerini ve paralarını pagerank’i yüksek sitelerden link almaya harcasınlar. Bizde spamcıları daha kolay tespit edip eleyelim. Bu sayede düzgün içerikli sitelerin önünü açmış oluruz.

* Haa unutmadan. Şunu da ekleyelim bence algoritma içine; Bu uyanıklar bizi kandıracaklar ya gidip bütün linkleri ana sayfaya alıyorlar. Bir bakıyorsun, 2k indeksi olan site ama hiç alt sayfaya link yok.  Bu işte bir sahtekarlık var. O yüzden biz bu sitelere de spam site muamelesi yapalım.

***
Uzun  lafın kısası… Aslında penguen, panda denilen şeyler, genel olarak yukarı da şakayla karışık yazdığım seo hatalarını tespit edip ona göre ceza kesen kurallar bütünüdür. Biz bu kuralları analiz edip ona göre çalışmalarımızı yapmalıyız. Aksi taktirde ceza kaçınılmazdır.

Peki yıllardır yazılıp çizilen bu kurallara rağmen halen daha aynı hataları yapan bir sektörün fertleri olarak bu işin can damarı olan backlink’i alırken ne yapmalıyız? Son güncellemeler de bize verilen mesaj nedir?

– Hep söylüyoruz tekrar söyleyelim; Linkleri çeşitlendirerek alın!

Sen kestane sitene her siteden “kestane”, “kestane”, “kestane” diye link alırsan, Google gelir o kestaneyi çizer.

– Linkleri zaman zaman resim ve banner şeklinde alın.

– Hep ana sayfaya çalışmayın. En büyük hatalardan birisidir.

– Sadece makale, tanıtım yazısı satmak üzerine kurulu sitelerden uzak durun.

– Trustrank, Page Authority, Domain Authority gibi kavramları araştırın. Ona göre iş yapın.

– Sadece ana sayfası pagerank değeri almış alt sayfalarında pagerank değeri olmayan sitelerden link almayın.

– İmleme saçmalığından uzak durun. Artık modası geçti. Veya çalışmanızın çok küçük bir bölümünü buna ayırın.

– Sosyal medya’da içeriklerinizi paylaşacak, paylaştıracak ortamlar yaratmaya çalışın. Sadece tek bir sosyal medya organına tabii olmayın. Pinterest, Tumblr, Twitter, Facebook, Stumbleupon gibi paylaşım ortamlarının hepsinde aktif olmaya çalışın.

– Uzun vadeli düşünüyorsanız forum backlinklerden, aynı anda 1000 siteye ekleyelim tarzı çalışmalardan uzak durun.

 

Bilgi: Yazının paylaşımının üzerinden 2 yıldan fazla süre geçtiği için paylaşım içinde güncelliğini kaybetmiş bilgiler olabilir.

Bunlar da ilginizi Cekebilir

5 Yorumlar

 • Reply Ali Mayıs 23, 2013 at 6:33 am

  Yemin ediyorum ben hakkettim fazlasıyla hemde 🙂
  Seocuyum diye dolaşan herkesin dediğini yaparsam ha böyle pişman olurum. Bu hatayı ilk defa siz söylediniz galiba hocam. Direk anasayfaya ve kestane kestane kestane diye link atmayın çizilirsiniz bir gün diye. Google amca fena çizdi beni. Pagerank sıfırken gelen iyaretçi sayısı pagerank 2’den daha fazla. Aradan 5 ay geçmesine rağmen hala pagerank sıfır derecesine ulaşmış değilim ve gün geçtikçe dahada düşüş gösteriyor sitem. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam. Artık yorum yazarken sitemi bile yazmıyorum 🙂

  • Reply R. Tolga AYTUĞ Mayıs 24, 2013 at 7:30 am

   Geçmiş olsun diyelim bu saatten sonra… Şimdi siz gene de link almayı bırakmayın. Parça parça da olsa ana sayfaya değil alt sayfalarınıza link çalışması yapın. Ama bir anda yüzlerce sayfadan kesinlikle olmasın bu çalışma. Sanki birileri sizi öneriyormuş, sizin makalenizi paylaşıyormuş gibi olsun. Bu şekilde zamanla eski yerinize gelirsiniz.

 • Reply Umut Kısa Mayıs 23, 2013 at 7:33 pm

  Page Rank konusunun etkisinin azaldığını bende farkedebiliyorum. Ancak Web Yöneticisinden kontrol ettiğimde link satın almış sitelerin hala üstlerde olduğunu görmek çok acı.

  • Reply R. Tolga AYTUĞ Mayıs 24, 2013 at 7:29 am

   Eğer sitenizi kelimesinde yukarı çıkarmak istiyorsanız link almak mecburiyetindesiniz… Ama… Aldığınız linkleri, google’ın gözüne soka soka parayla alınmış gibi göstermeyin. Sürekli footer, sağ sol kolon alınan ve işin acısı sitenin tüm sayfalarından alınan linkler bugün olmazsa zamanla siteye ve pozisyonunuza zarar verecektir.

 • Reply Erdem Çilingiroğlu Mayıs 28, 2013 at 11:43 am

  Sitenizle bugün karşılaştım. İlk olarak bu yazınızı okudum ve çok keyif aldım. Diğer yazılarınızdan da keyif alacağımdan eminim. Paylaşımınız için teşekkürler. İyi çalışmalar.

 • Yorum yapın