Backlink, Seo

Örneklerle sayfa bazlı backlink

Nisan 20, 2013
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ön Bilgi: Bu yazı, Üst düzey seo kapsamındadır ve konu içinde geçen bazı terimler, yeterli seviyede Seo alt yapısına sahip değilseniz size anlamsız gelebilir.

Google, manipüle edilmeye müsait olması sebebiyle, Page Rank uygulamasının toolbar üzerinden takip edilebilmesinin kaldırıldığını duyurduğundan beri birçok farklı sayfa değerlendirme sistemi ortaya çıktı. Eskiden bir sayfanın page rank değeri iyiyse, o sayfadan aldığınız backlink’in anahtar kelimede yükselmenize katkısı oldukça yüksek olurdu. Günümüzde ise bu değerler bilinemediğinden dolayı herhangi bir sayfadan alacağınız backlink/tanıtım yazısının sitenize ne kadar etki edeceğini ön göremiyorsunuz. Google’ın, Pagerank sisteminin takip edilebilmesini engellemesinin ardından Seo Moz gibi şirketler, pagerank sistemine alternatif olarak sayfa değerlendirme sistemleri/algoritmaları ortaya çıkardılar. Bu algoritmalar, sitenin ve sitedeki sayfaların değerlerini hesaplayıp ona göre puanlamalar yapmaktalar. Page Authority, Domain Authority gibi kavramlar bu sayede Seo sektöründe hayat buldular. Bu değerleme sistemleri sayesinde, bir web sayasının tahmini değerini ve bu siteden alacağınız tanıtım yazısının anahtar kelimenizde yükselmesine etkisini daha rahat ölçebiliyorsunuz.

Bu noktadan hareketle bugün, bir web sitesinden bir tanıtım yazısı aldığınızda, hangi siteden alırsanız alın yazınızın ilk sayfa değeri 100 üzerinden “1”dir. Yani ister hürriyet gazetesinden alın, ister ülkenin en popüler gazetelerinden, tanıtım yazınız yola 100 üzerinden 1 değeri ile başlayacaktır. Bu da anahtar kelimenize etki etmesi kısıtlı olacaktır demektir. Bu noktada sayfa bazlı backlink devreye girmektedir. Bu sistemi şöyle senaryolaştıralım ve anlamamızı kolaylaştıralım:

Mesela, ahmethaber.com gibi bir haber sitesinden tanıtım yazısı alacaksınız diyelim. Hedef anahtar kelimeniz ise “elektrik” olsun. Bu noktada siz yeni bir yazı satın alırsanız demin dediğimiz gibi değeri 100 üzerinden 1 olacaktır. Peki daha güçlü bir etki için ne yapmalıyız? Bu noktada site içinde elektrik kelimesini aratarak çıkan tüm sayfaların teker teker page authority değerlerini kontrol ediyoruz. İçlerinden mutlaka ama mutlaka Authority değeri yüksek olanlar çıkacaktır. Bu değeri yüksek olan sayfalar ve yazıların altına kısa bir metin yazarak haberi güncelliyoruz ve o yazdığımız metin içinden link alıyoruz. Bu sayede tanıtım yazımız 100 üzerinden 1 olarak değil daha güçlü bir şekilde alınmış oluyor. Bu da sayfa bazlı backlink sisteminin gücünü gösteriyor.

Güncelleme 25.10.2016

Son algoritma güncellemeleri sonrasında seneler önce adını koyduğumuz bu sistem çok daha büyük önem kazanmıştır.

 

 

 

Bunlar da ilginizi Cekebilir

Yorum Yok

Yorum yapın