Backlink, Seo

Çekirge soruyor: Link alımı kaç aylık olmalı? Link alımında süre önemli mi?

Ocak 24, 2013
Okuma Süresi: 3 Dakika

Backlink alımı yapacağımız zamanlarda, linkleri ne kadar süreli almalıyız? Link alımı kaç aylık olmalı? Cevabı basit ama bir o kadar da önemli olan bu soruyu gelin bir ustayla çırağın, bir çekirge ile Sensei’nin sohbetinden kesitlerle değerlendirelim 🙂

Çekirge soruyor: Sensei, link alımında süre önemli midir?
Sensei cevaplıyor: Önemlidir Çekirge, hem de çok önemlidir.

Çekirge: Peki neden önemlidir? Anlatır mısın Sensei?
Sensei: Hatırlarsan, makalelerimizden birinde Google ‘ın sevdiği linklerden bahsetmiştik değil mi? Nasıl linkler idi bu linkler?

Çekirge: Doğal görünen backlink ‘lerdi. Google, doğal olarak sağlanan backlinkleri severdi. Linki ücretli de alsak, doğal olarak görünmesini sağlamamız gerekirdi. İyi ama Sensei, doğal backlink ile link’in süresinin nasıl bir ilişkisi var ki , çözemedim?

Sensei:
Bak bunu şöyle anlatayım çekirge; bir siteden senin sitene bir link çıkışı oluyor ve Google botları bunu tespit ediyorlar. 1 ay sonra Google botları bu siteyi dolaştığında o linkin olmadığını görüyorlar. Ardından başka bir siteden daha sitene gelen link çıkışı 3 ay sonra kayboluyor. Ve bu durum defalarca ve farklı sitelerden sürekli olarak tekrarlanıyor. Google algoritmasında bu durumun karşılığı nedir sence?

Çekirge: “Bu site ücretli olarak link alıyor”dur sanırım.

Sensei: Aynen öyle… Peki bu durum, Google’ın sevdiği doğal backlink tanımı içine giriyor mu?

Çekirge: Kesinlikle hayır!

Sensei: O zaman bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

Çekirge: Herhalde daha uzun süreli link alımları yapmamız gerekiyor. Öyle mi?

Sensei: Olayı çözüyorsun çekirge… Boynuz kulağı geçecek galiba?
Uzun süreli link alımlarının hem linkin doğal gözükmesi hem de fiyat olarak site sahibine toplu ödeme yapacağın için pazarlık şansının bulunması gibi ayrı bir de avantajı oluyor.

Çekirge: Tamamdır Sensei… Ben olayı çözdüm galiba… Teşekkür ederim. Artık bende kendime Sensei diyebilir miyim?

Sensei: Bir dua ezberlemekle Hoca, 2 gol atmakla gol kralı olamazsın Çekirge. Daha çok pişmen lazım…

Çekirge: Anladım Sensei. O zaman ben gene konuya odaklanayim 🙂 Tam olarak kaç aylık almamız lazım link alımı yaptığımızda?

Sensei: Birincisi siteyi doğru seçmek lazım. Doğru site seçmek ile ilgili bilgileri daha önce vermiştim sana. Eğer siteyi doğru seçtiğine inanıyorsan, 6-9-12 aylık link alımları her zaman kısa süreli alımlardan daha verimli olacaktır sitenin geleceği için. Eğer günü birlik başarılar hedeflemiyor ve siten için iyi bir gelecek planlıyorsan link alımlarını uzun süreli yapmalısın.

Çekirge: Teşekkür ederim Sensei. Bilgi açısından çok doyurucu bir sohbet oldu. Herhalde konuyu bu şekilde bitiriyoruz değil mi?

Sensei: Sen, yüzmeyi tam olarak öğrenmeden Okyanus’a atlayan adamın hikayesini duydun mu hiç çekirge?

Çekirge: Duymaya gerek yok ki Sensei, yüzmeyi tam olarak öğrenmeden Okyanus’a atlayan adam boğulur 🙂

Sensei: Evet çekirge, boğulur. Bu kadarlık bilgiyle yüzmeyi öğrendim sanıp Okyanus’a atlarsan sende boğulursun.

Çekirge: ???

Sensei: Bak Çekirge! Bu ana kadar anlattıklarımda eksik olan bir şeyler vardı… Senin bulmanı bekledim ama sormadın. O yüzden onu da ekleyip bitirelim. Google botları, nasıl ki senin sitene giden linkler her ay değiştiğinde senin link satın aldığını algılayabiliyorsa, link satan bir sitenin de, sürekli olarak değişen link çıkışlarından link sattığını algılayabilir.

Çekirge: Yani, bize link satan sitenin de sürekli link çıkışları olan, her ay 10-15 link satıp bir sonraki ay o linkleri değişen sitelerden olması dezavantaj mı demek istiyorsunuz?

Sensei: Şimdi anladın çekirge… Senin link satın aldığını anlayıp sana ona göre muamele eden sistemin, link satan siteyi algılayamayacağını düşünebiliyor musun? Doğal olarak link satışı yaptığını tespit ettiği sitelerden çıkılan linklerin link alan sitelere etkisi de parayı çöpe atmakla eş değer oluyor.

Eh artık bugünlük bu kadar yeter sanırım. Bir sonraki derse kadar bu konuyu iyi analiz et çekirge 😉

 

Bunlar da ilginizi Cekebilir

1 Yorum

  • Reply İstanbul İzmir Nakliyat Mart 22, 2016 at 4:31 pm

    yararlı bilgiler

  • Yorum yapın