Backlink, Seo

Kendi Backlink Network’ünüzü kurun

Ocak 4, 2013
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bugünkü makalemizin konusu “Kendi Backlink Network‘ümüzü nasıl kurarız?” üzerine olacaktır.

Seo çalışmalarının en önemli adımlarından bir tanesi yabancıların link building dedikleri bizde ise link inşası, link kasmak vs gibi tabirlerle ifade edilen çalışma şeklidir. Ve bu çalışma şekli açık konuşmak gerekirse seo çalışması yapan arkadaşların en çok para harcadıkları işlerden biridir.

Ben aylık binlerce lirayı link almak için harcayan birçok web master arkadaş tanıyorum. Ve bende geçen senenin başına kadar bu iş için her ay yüklü paralar harcayanlardan biriydim.

Ve geçen sene başında denemeye başladığım ve başarılı olduğunu gördüğüm sistemin ayrıntılarını sizlerle paylaşarak backlink için harcadığınız paraları büyük oranda azaltmanıza yardımcı olmak istedim. Elbette ben hala kaliteli sitelerden backlink almaya devam ediyorum fakat bu işe ayırdığım bütçe eskiden ödediğim paranın 10/1’i bile değil.

Gelelim şimdi sistemin ayrıntılarına;

(Not; Bu makale orta ve ileri düzeyde seo çalışması yapan arkadaşlara yönelik olduğundan drop domain nedir, bulma yöntemleri nelerdir gibi temel düzeyde bilinmesi gereken kavramların içeriklerine girilmemiştir. Konu içerisinde sadece izlenecek yol ve yöntemler anlatılmıştır.)

1- Bu sistemin en önemli noktası kaliteli drop yani düşmüş domain bulmaktır. Ve her gün düşen, binlerce domain içinden doğru domainleri tercih edebilmektir.

– Backlink Network’ümüze katacağımız drop domainleri seçerken ise ilk dikkat edeceğimiz şey domain’in pr değeri değil, o domaini o Pr değerine ulaştıran backlinklerin durup durmadığıdır. Eğer duruyorlarsa domaini almak için en önemli engeli aştık demektir. Eğer hiç backlink gözükmüyorsa almak mantıklı değildir.

Burada dikkat etmemiz gereken çok önemli bir nokta daha var;
“Domainin backlinklerini sorgularken sadece backlink kontrol sitelerine bağımlı kalmayın”.
Manuel olarak google üzerinde domain adını aratarak çalışın. Ben çok önemli 2 domain’imi bu şekilde buldum. Bir tanesinde parayla satın alamayacağınız gov.tr ve 3 adette edu.tr backlinki mevcuttu. Halbuki backlink sorgulama siteleri domainin backlinklerini göremediler.

Network’ümüzü kurarken, domain çok kaliteli değilse pr3 altına yatırım yapmayın.

– GoDaddy gibi sitelerde hesabınız olsun. Özellikle pre-release yöntemi ile satışa çıkan domainlerden 2000 öncesi reglenmiş olan bulursanız mutlaka network’ünüze 1-2 tane ekleyin.

– Ben TrustRank’e inanmam diyenlere bakmayın. Düşen domainleri almadan önce kontrol ederken sadece pagerank sahte mi değil mi kontrolü yapmayın. Trustrank kontrolü de yapın. Ve Trustrank değeri yüksek olanlardan Pr değeri ne olursa olsun networkünüzde 1-2 adet bulundurun. Hatta iyi araştırırsanız Trustrank 5 ve üzeri domain bulmak işten bile değildir.

– Domain almadan önce, eğer domain pr değeri 5 ve üzerindeyse eski içeriğini tam olarak anladığınıza emin olun, çünkü eski içerikten saparsanız domainin sahip olduğu backlinkler zamanla silinecek domain pr değerini kaybedecektir.

2- Network’ümüze eklediğimiz domainlerin dilleri ne olmalı?

Biz bu domainleri sitelerimize backlink almak amaçlı kullanacağımız için isimleri çok karışık isimler değil ise ingilizce ya da türkçe olup olmamaları o kadar önemli değildir.

3- Domainleri aldık, içerik ne olacak?

İlk madde içinde kısaca bahsettiğimiz gibi, eğer domain pr5 ve üzerindeyse eski içeriğini korumanız yararınıza olacaktır. Hatta PR7 üzerindeyse ve eski içerik Fransızcaysa, Fransızca öğrenin arkadaş bile diyebilirim 🙂
Şaka bir yana, Wayback Machine gibi siteler üzerinden veya kayıt bulunamadıysa backlinklerinde ki anahtar kelimelerden domainin eski içeriğini tahmin edip siteyi o anahtar kelimeler üzerine şekillendirmek domainin pr değerini muhafaza etmesi açısından çok önemlidir. Sonuçta bir PR7 olmak kolay değildir. Öyle bir domain yakaladığımızda muhafaza etmek için elimizden geleni yapmalıyız. Bu işin en basit şeklide eski içeriği korumaktır. Daha alt pr değerine sahip sitelerde ise eski içeriği korumanız o kadar elzem değildir.

4- Hosting seçimi

Yurt içinde ve Yurt dışında mutlaka birer reseller sahibi olmanız oldukça önemlidir. Aylık 10 $ gibi rakamlara size 20 adet C-Class ip desteği bile veren firmalar mevcuttur. Bu sayede domainlerinizi farklı ip’ler üzerinde barındırabileceksiniz. Ve backlink sağlamak istediğiniz sitelerinize farklı ip’ler üzerinden link verebileceksiniz. Böylece çalışmanıza etkisi daha fazla olacaktır.

Genel bir maliyet hesabı yaptığımızda ise;

Örnek olarak, bir adet pr5 backlink almak için aylık 35-40 TL ve üzerinde fiyat veriyorsunuz iyi bir site için. Ve onlarca web siteniz var backlink sağlanması gereken. Ve yüzlerce anahtar kelime var yukarı çıkartılması için para aldığınız.
Soru şu; Neden kazandığınızın büyük kısmını backlinke veriyorsunuz?

E o zaman, 2-3 tane seo hosting veya reseller alın. Senelik en fazla 400-500 TL verirsiniz.
Bolca domain bulmaya ve almaya bakın PR3 ve üzeri. Hatta her gün domain sitelerinde düşen kaliteli domainler aramaya zaman ayırın.

100 tane domain olsa network’ünüzde, senelik maliyetiniz en fazla 2000 TL eder.
İşte size mükemmel bir Backlink Network’ün senelik maliyeti; 2500 TL

Ve diğer standart seo çalışmaları ile bu sistemi desteklerseniz aldığınız tüm işlerden başınız dik ayrılırsınız.

Saygı ve sevgilerimle,

Bilgi: Yazının üzerinden 2 yıldan fazla bir süre geçtiği için bilgiler arasında güncelliğini kaybetmiş detaylar olabilir.

 

Bunlar da ilginizi Cekebilir

Yorum Yok

Yorum yapın