Google

Bu siteyi senin için yaptım Google!

Mart 3, 2013
Bu siteyi senin için yaptım Google!
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yıllar önce öldü sanmıştım, yeniden başlamış. Girdiğim birçok site “bu siteyi senin için yaptım Google!” diye bağırıyor gibi geliyor bana.  

Taa 2006 yıllarıydı. Seo çalışması diye sitenin içine, kıyısına, köşesine yükselmek istediğin anahtar kelimeden doldururdun ve aklına gelebilecek her siteye o kelimeden linkleri yerleştirirdin. Kısa sürede ilk 3 siteden biri olurdun. Daha çok link alan, daha çok anahtar kelimeyi sayfasında kullanan en üst sıraları işgal ederdi. Kısaca o günlerde siteler alenen, bu siteyi senin için yaptım Google diye bas bas bağırırlardı. Hatta arama sonuçlarında 1. sırada olup içinde sadece, yüzlerce kez  kullanılmış anahtar kelime ve telefon numarasından başka hiç bir şey olmayan bir sürü site vardı.

Örnek olarak; Buzdolabı tamircisi diye arardın Google’da. Çıkan arama sonuçlarından doğal olarak en üstteki siteyi tıklar ve açardın. Sitenin içeriği sadece: Buzdolabı tamircisi muhittin usta. 0216 *** ** ** Ve bir tane Muhittin Usta’nın olduğunu tahmin ettiğin vesikalık fotoğraf…

Sistem bu kadar basitti. Ve o basit sistemde Muhittin Ustalar piyasada ki işleri büyük ölçüde kaptı. Ve o Muhittin Ustaların sitelerini yapan Web Master’lar da, henüz daha yontulmamış sistemin açıklarından ekmeklerini yediler.

Sene 2013 oldu. O günün dümdüz muhittin usta siteleri gitti, yerine gelişen teknolojinin tüm tekniklerini kullanan Muhittin usta siteleri geldi. Ve yeni nesil web master’lar ve seocular el attılar ustaların sitelerine. Bir tane vesikalık fotoğraf gitti, yerine Muhittin ustaların iş başında görev yaparken ki pozlarını gösteren fotoğraf galerileri geldi. Dümdüz yazılan telefon numaraları gitti yerine Muhittin Usta’ların çağrı merkezi yazan pbx telefon numaraları geldi güzel bir kız fotoğrafının yanında. Aradan onca sene geçti. Web teknolojileri, arama motoru algoritmaları, kullanılan tabirler ve akla sektörel olarak ne geliyorsa hepsi ya değişti ya da büyük ölçüde değişim geçirdi.

Ama o ses halen bu sektörden silinmedi; bu siteyi senin için yaptım Google!

Halbuki;

1- Asıl amacın Google değil, sitenin hedef kitlesi kim ise, onlar olmalı.
2- Eğer yapabiliyorsan, gerçekten hedef kitlene hitap ederken Google’a sevdirmelisin kendini. Bunu başarabilen siteler, hangi sektörde olursa olsun, yürüyüp giderler.

 

Bilgi: Yazının paylaşımının üzerinden 2 yıldan fazla süre geçtiği için paylaşım içinde güncelliğini kaybetmiş bilgiler olabilir.

Bunlar da ilginizi Cekebilir

1 Yorum

  • Reply Uğur uğurcan Nisan 19, 2013 at 1:23 pm

    Anlatımın çok harika olmuş hocam böyle güzel yazılarını takip edeceğim yazmaya devam :))

  • Yorum yapın