Google Sıralama Faktörleri

Belki de başarısızlık sebebiniz kötü komşularınızdır!

Ekim 14, 2017
Okuma Süresi: 2 Dakika

Şu an bu yazıyı okuyorsanız, çok büyük bir ihtimalle bir web siteniz var ve siz o web sitesinin SEO gereksinimleriyle ilgili bilgiler arıyorsunuz. Belki bir başarısızlık yaşıyorsunuz belki de daha çok ziyaretçiye ulaşmak ve sitenizi daha iyi yerlere getirmek istiyorsunuz. İnanıyorum ki; bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde, pek bilinmeyen ama aslında sitenizin performansı için gerçekten önemli olan bir konuda detaylı bir bilgiye sahip olacaksınız.

En Büyük Düşmanınız Komşunuz Olabilir!

İstihbarat teşkilatları, potansiyel bir suçluyu takip ederken o suçlunun bir araya geldiği, konuştuğu, selamlaştığı insanları da takibe alır. Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim ata sözünü baz alırsak, bir suçlunun en yakınındaki kişiler o suçlunun suçunu biliyor olabilirler. Daha da kötüsü, onunla suç ortağı olabilirler. Google’ın az sonra anlatacağım yaklaşımına bu gözle bakmanızı öneririm.

Web sitenizin arama motorlarında daha iyi sıralama almasını etkileyen birçok faktör vardır. Google üzerinde bir arama yaptığınızda, bu faktörler, bir algoritma içinde çalıştırılır ve karşınıza arama sonuçları olarak gelirler. Google bu sonuçları karşınıza getirebilmek için web sitelerini çok sayıda sınavdan geçirir. Bu sınavların ve faktörlerin bir çoğunun içeriği bilinmese de, senelerin verdiği tecrübe ve deneme/yanılma yöntemleriyle bazıları tahmin edilebilir durumdadır. Bu sınavlardan bir tanesi de, sitenizin komşularının risk durumudur. Eğer komşularınızda bir sıkıntı varsa, bu sıkıntı sizin sitenizi de iyi veya kötü, etkileyecektir. Bu şu demektir; komşunuz bir suça karışmışsa, Google istihbarat teşkilatı sizi de takibe alacak ve sitenizdeki tüm etkileşimler kontrol altında olacaktır. Artık, daha dikkatli olmalısınız!

Peki bu durumda ne yapmamız gerekir? Kötü komşuların zararlı etkilerinden kurtulmak kolay bir şey mi?

  • Sitenizden Çıkan Linkleri Kontrol Edin!

İlk kontrol altına almamız gereken yer; kendi sitemizdir. Çünkü en büyük sorumluluğa sahip olduğumuz yer orasıdır. Sitemizden dışarı çıkan linkleri kontrol altına almalıyız. Bir haber, blog yazısı veya sitemizin herhangi bir yerinden, cezalı bir siteye link çıkışımız varsa, bunu mutlaka temizlememiz gerekir. En büyük zarar, sitemizden dışarı çıkan linklerde yaşanmaktadır. Siteniz dışına link çıkışı yapıyorsanız, link verdiğiniz sitenin durumunu da düzenli aralıklarla kontrol etmeniz sitenizin sağlığı açısından önemlidir. Sitemizden dışarı çıkan linklere “nofollow” etiketini eklemek bu noktada bir çözüm olabilir.

  • Sitenize Gelen Linkleri Kontrol Edin!

Sitenize gelen linkleri kontrol etmelisiniz. Bu madde, en az ilk madde kadar önemli bir maddedir. Kontrolünüz dışında sitenize link veren, sizden bahseden siteler olabilir. Sizden bahseden bu siteler de Google gözünde sorunlu siteler olabilir. Eğer bu noktada sitenize yönelen linki temizletmez veya reddetmezseniz, siteniz bu durumdan büyük zarar görebilir.

  • Hosting Komşularınızı/Aynı ip Üzerindeki Siteleri Kontrol Edin

Eğer paylaşımlı bir hosting kullanıyorsanız, bu hosting/ip adresi üzerinde suça karışmış, spam yapmış siteler bulunabilir. Aynı ip üzerinde olduğunuz için bu komşuluk ilişkisi size de zarar verebilir. Bu zarar, sıralamalarınızdan, site hızınıza ve mail alışverişlerinize kadar bir çok konuda sitenize yansıyabilir. Ne yapmalıyız? İlk olarak sitenizle aynı ip üzerinde kaç site olduğunu sorgulayın. Bu sorguyu bu linke tıklayarak açılacak sayfa üzerinde site adınızı yazarak yapabilirsiniz. Bazı sunucular üzerinde 1.000’e yakın sitenin olduğunu görüyorum. Bu durum siteniz için büyük bir risktir. Eğer siteniz önem verdiğiniz bir projeyse, dedicated ip kullanarak sitenize özel ip ile riski azaltmanızı öneririm. Hepsinden daha özel çözüm, sitenize özel bir sunucu kiralayarak riski yok etmenizdir.

Bunlar da ilginizi Cekebilir

Yorum Yok

Yorum yapın