Backlink, Seo

2013 Seo Trendleri ve Link Çeşitliliği

Ocak 21, 2013
Link çeşitliliği
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bugünkü konumuz 2013 Seo trendleri ve link çeşitliliği üzerine önemli bir konu. Sizlere faydasının dokunacağını tahmin ediyorum. Haydi konuya girelim;

Bildiğiniz gibi Google, doğal olan backlinkleri sever. Yani bunlar, sizin bir ücret ödeyerek sahip olduğunuz değil, insanların sizden bahsederek sitenize sağladıkları backlinklerdir.

Bu backlinklerin özellikleri nelerdir?

– Genelde kalıcıdırlar,
– Doğal görünürler,
– Sitenize ziyaretçi çekerler.

Oysa, bizim standart backlink alma sistemimiz, footer veya sağ-sol bloklardan anahtar kelimemize direk verilen linkler üzerine kuruludur. Bırakın Google gibi düşünmeyi, biraz mantıklı olarak olaya baktığımızda bu linklerin para ile alınmış oldukları çok net bir şekilde gözüküyor.

E doğal olarak da Google, para ile alınmış bu linklere pek itibar etmiyor. Peki bu durumda biz ne yapacağız? Linklerimizi doğal backlinkler olarak nasıl göstereceğiz Google’a?

Aşağıda ki önerilerime kulak verirseniz, linkleriniz Google gözünde daha doğal gözükeceklerdir. Bu sistemde anahtar kelimemiz; Link çeşitliliği’dir.

1- Para ile backlink sağlamak Google’ın sevdiği bir şey değil demiştik. Ama bu demek değildir ki sitenizin reklamını yapamayacaksınız! Web sitelerinde reklam demek ise banner tarzı backlink demektir. Bu yüzden;
Text backlinkler yerine resim backlinkleri kullanmayı tercih edin. Bu kodlar içinde yükselmek istediğiniz anahtar kelimeyi title=”” etiketi içine girin.

2- Burada dikkat kesilin; Hiç html kodu bilmeyen biri sitenizden bahsetmek istediğinde nasıl bahsedebilir? Gerçekten bu işi yapıyorum diyorsanız, bunu çok iyi düşünün?

Örnek olarak birisi, herhangi bir forum içinde sitenizden bahsederken bizim alıştığımız gibi <a href=”http://www.siteadresi.com”>Anahtar kelime</a> şeklinde mi bahseder yoksa bunları bilmeyen biri “Bir site buldum. Oldukça doyurucu bilgiler mevcut. Bir göz atın isterseniz. Site adresi: tolgaaytug.com.tr” şeklinde mi bahseder?

Elbette, daha doğal gözüken 2. seçenektir doğru olan.

3- Pekiiii… Birisi sitenizde veya alt sayfalarınızda ilginç bir konuyla karşılaştı. Bundan nasıl bahsedecek? Sizce doğal olan yöntem hangisidir?

Şöyle bir iki alternatif sizce doğal sayılabilir mi?

– Şu konuya baksanıza bi; http://www.tolgaaytug.com.tr/turkiyede-online-cicek-gondermede-lider-cicekci/
– Bu makaleyi okumalısınız.

4- Önemli bir alternatif daha;

Linklerinizi farklı kelimelerde verin. Ya da şöyle söyleyelim; Kelimelerin yerlerini değiştirin.

Örnek olarak 15 siteden aldığınız tüm linklerinizi şu şekilde alırsanız bunun adı nedir?; migren’de tedavi yöntemleri

Bunu adı Spam’dır. Peki bunu nasıl aşabiliriz?
Kelimelerin yerlerini değiştirsek sizce nasıl olur? örnek olarak; “tedavi yöntemleri migren’de” ya da “migren’de yöntemleri tedavi”

Daha doğal gözükmedi mi?

5- Link kısaltma servislerini kullanarak spam’dan kurtulun.

Google’in link kısaltma servisi Goo.gl gibi servisleri kullanarak linklerinizi kısaltabilir ve bu kısaltma kodlarını kullanarak backlink alabilirsiniz.

Bugünde birkaç önemli konuya değinmek istedik. Umarım faydasını görürsünüz.

Sevgilerimle

Bunlar da ilginizi Cekebilir

Yorum Yok

Yorum yapın