Backlink, Seo, Trustrank

Tanıtım Yazısı nedir? Hangi sitelerden alınmalıdır?

Ocak 9, 2013
Tanıtım yazısı
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bugün çok önemli bir makale ile karşınızdayım.  Makalemizin konusu; Tanıtım Yazısı nedir? Hangi sitelerden alınmalıdır?
Dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum. Hadi başlayalım…
Ön Bilgi: Yazının paylaşılmasının üzerinden 2 yıldan fazla bir süre geçmiş olduğu için yazı içindeki bazı bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Daha taze bilgiler için yeni tarihli yazılarımızdan destek alabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı nedir? Nasıl ortaya çıktı?

Tanıtım yazısı pagerank kadar eski olmayan bir süreçte ortaya çıkan seo trendlerinden birisidir. Geçmiş dönemde, spam backlinklerle abuk subuk sitelerin arama sonuçlarında üst sıralara çıkması, Google’ı bu tür spam sitelere karşı önlemler almaya çağırdı. Önlem olarak da çeşitli algoritma değişiklikleri yaptı ve bu değişikliklerle bu tür spam web sitelerinin önünü kesti.
Oysa backlink almak, seo çalışmalarının en önemli adımlarından birisiydi. O backlinkler mutlaka alınmalıydı.
Bu noktada en doğal çözüm gibi görünen “tanıtım yazısı” kavramı ortaya çıktı. Çünkü Google doğal görünen backlinkleri seviyordu. Ve bu sevgi, normal backlink’e göre daha doğal görünen tanıtım yazısına sektörün bir anda sahip çıkmasını sağladı ve bugünlere kadar getirdi.

O zamanın backlink alma mantığında domates sitesinin Pr’ı yüksek diye bu siteden el freni sitesine link  almak normaldi. Ve bu backlink sizi bir anda uçurabiliyordu. Backlink almak için sektörel siteler ve konunuzla alakalı siteler takip edilmiyordu. Sadece Pagerank her şeye yetebiliyordu. Vesselam, tanıtım yazısı böyle bir tarihçeyle ortaya çıktı.

Tarihçesini fazla uzatmadan günümüzdeki anlamına dönersek, kısaca tanıtım yazısı, bir sitede yayınlanan ve sizin sektörünüzle, sitenizle veya bir şekilde sizinle alakalı bir konu içerisinde sizin sitenizin linkinin bulundurulmasıdır.

Bu şekilde amaç, aslında ücretli olarak aldığınız backlinkleri sanki doğal yollardan alınmış ve karşılığında hiç para ödenmemiş gibi göstererek bir nevi Google’ı kandırmaya çalışmaktır.

(Tekrar konunun tarihine dönmek mecburiyetindeyiz…)

Tanıtım yazısı sisteminin yayılmasıyla birlikte şöyle bir sorun da kendini göstermeye başladı;

Backlink alırken sitenin pagerank değerine göre alıyorduk… Peki, tanıtım yazısı alırken neye göre alacağız?

Öyle ya, yüksek pagerank değerli sayfalardan alınan backlinkler sitelerin yukarı çıkmasını sağlıyordu. Ama tanıtım yazınızı aldığınız site üzerinde yazınız kendine ait bir sayfa içinde oluyor. Ve pagerank değeri “0” yani sıfır olarak başlıyor yayın hayatına. Ana sayfanın pagerank değeri 10 olsa bile bize bir faydası olmaz. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

İşte böyle bir sorunsalla karşılaşan sektör, sitelerin aslında o zamana kadar çok fazla dillerde dolanmayan pagerank dışında ki bir çok özelliğini keşfetti. Google’ın taa 2005 yıllarında patentini aldığı, Trustrank, page authority, domain authority gibi birçok değer sitelerin tanıtım yazısı alırken göz önüne aldığı değerler arasına girdiler.

O zaman sektörde bir soru daha cevabını buldu. Trustrank, page/domain authority değerleri yüksek olan sitelerden tanıtım yazısı, pagerank yüksek olan sitelerden textlink alınmalıdır.

Peki genel olarak toparlarsak, tanıtım yazısını hangi sitelerden almalıyız?

1- Tanıtım yazısı almanın en önemli maddesi; Trustrank, Domain Authority, Page Authority değerleri yüksek olan sitelerden almak gerektiğidir. Bu bağlamda, sitenizle benzer içerikli siteler öncelikli olmak üzere, trustrank değeri 3 ve üzeri olan siteler tanıtım yazısı için uygundur. 5 ve üzeri sitelerde ise sektörel bağ aranmaksızın verebilirsiniz.

2- Sırf ana sayfanın pagerank değeri yüksek bir siteden tanıtım yazısı alıyorsak eğer, tanıtım yazısının ilk yayınlandığı anda linkleriniz ana sayfanın pagerank değeriyle temas halinde olmalıdır. Bu ne demektir? Aşağıda ki resimde olduğu gibi, tanıtım yazısı alındı ve sitenin ilk sayfasından yayınlandı. Bu sayfa da dikkat ederseniz siteye girer girmez tanıtım yazınız çıkıyor ve yazıdaki linkleriniz görünüyor. Tanıtım yazınız şu an 1. sayfada ve ana sayfanın pagerank değeri ile temas halinde. Bu noktada tanıtım yazınızı yayınlayan siteden isteğiniz, tanıtım yazınızın olduğu sayfa indekslenene kadar ana sayfadan düşmemeniz gerektiğidir. Google siteyi okurken sizin sayfanızı ve linklerinizi 1. sayfada görecek ve o şekilde indeksleyecektir. Sayfanız indekslenmeden ana sayfadan giderseniz ana sayfanın page rank değerinin yüksek olması hiç bir işe yaramaz. Boşuna ücret ödemiş olursunuz.

tanıtım yazısı 2

3- Alexa değerleri iyi ve organik hiti yüksek olan sitelerden tanıtım yazısı alabilirsiniz.

Tanıtım yazısını hangi sitelerden almamalıyız?

1- Ana sayfa pagerank değeri yüksek olsa da tanıtım yazınızın hiç ana sayfa bağının olmadığı sitelerden…
2- Sadece tanıtım yazısı satmak için oluşturulmuş sitelerden.
3- Yüksek Pr’lı drop domaini alıp sonra ondan tanıtım yazısı satmak isteyen kişilerin sitelerinden. (Bu tür sitelerin sadece ana sayfası yüksek Pr’lıdır. Alt sayfalar hep “none” veya sıfır gözükür. )
4- Link çöplüğüne dönmüş sitelerden.

Yeni bir makale’de daha görüşmek üzere,

Saygılarımla…

Bunlar da ilginizi Cekebilir

4 Yorumlar

 • Reply chat Mayıs 28, 2013 at 6:24 pm

  Merhaba sitenizde ücretli olarak tanıtım yazısı yayınlıyormusunuz acaba ? Teşekkürler

 • Reply Ekrem Ağustos 24, 2017 at 3:24 pm

  Merhabalar,

  Öncelikle faydalı içeriklerle zenginleştirdiğiniz başarılı platformunuz için sizleri tebrik ederiz.
  Sitenizde (http://www.tolgaaytug.com.tr/reklam-backlink-tanitim-yazisi-hangi-sitelerden-alinmalidir/  buradan) tanıtım yazısı hizmetlerimizle ilgili ufak bir bilgi notu ve sayfamıza ait bir link (http://www.sadeceon.com/Categories/online-pazarlama/makale-hi-sunumlari) paylaşma konusunda sizinle iletişime geçmek istedik.

  Bu konuda bir çalışma yapmamız mümkün olur mu sizlerle?

  Teşekkürler
  Ekrem Yüksel
  Marketing Specialist
  http://www.sadeceon.com
  marketing@sadeceon.com

 • Reply emincan Aralık 20, 2018 at 3:25 pm

  konunuz cidden yararlı ve faydalı olmuş elinize saglık.

 • Reply Volkan Nisan 16, 2019 at 10:57 am

  Güzel ve Açıklayıcı Bir Yazı Olmuş

 • Yorum yapın