Kredi ve Kredi Kartları

Kredi Notu’mu Nasıl Yükseltirim?

Ocak 5, 2015

Ekonominin dalgalı bir şekilde seyrettiği günümüzde herkes attığı adımı sağlam atmak zorunda ki ileride sıkıntıya düşüp ele güne muhtaç olmasın. Bu adımlarını sağlam atmak konusu elbette bankalar için de geçerli. Bankalar da müşterilerine kredi kartı verirken veya kredi kullandırırken oldukça dikkatli davranıyor. Çünkü sonunda verdiği parayı geri alamama riski var. Bundan dolayı, bankalar arasında Kredi Notu denilen bir sistem bulunmakta ve siz bankaya kredi için başvurduğunuzda banka görevlisi sizin yüzünüze bile bakmadan ilk olarak buraya bakmakta. Buradaki puana göre de kredinize onay çıkmakta.

Peki, Bu Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Sistemi, sizin ödeme dengenizi ve daha birçok kriterinizi göz önüne alarak size bir puan çıkarır. Bu puan içinde en büyük öncelik Bireysel Kredi ve Kart Ödeme Performansınızdadır. Yani; Kredi kartlarınızı ve kredi taksitlerinizi gecikmeden öderseniz bu puanınız yüksek olacaktır. Fakat bankalar bu noktada geri dönük olarak en az 5 aylık geçmişinizde gecikme yaşayıp yaşamamanıza bakıyorlar ve ona göre değerlendirme yapıyorlar. Bireysel Kredi ve Kart Ödeme Performansı, kredi notunun yükselmesini veya alçalmasını belirleyen çeşitli maddeler içinde sadece bir tanesi. Ama puanınıza % 30 oranında etki ettiği için bu olaya çok dikkat etmenizi öneririm.

Kredini notunu yükselten bir diğer faktör ise; Mevcut hesap ve borç durumu. Bu faktörün kredi notunuzu yükseltmeye etkisi % 25… Burada ifade edilen ise ne kadar borçlu olduğunuz ve hesaplarınızda ne kadar para olduğu… Yani bankalara olan borcunuz yüksek ise ve hesaplarınız boş ise riskli bir müşterisiniz demektir. Bu da puanınızı olumsuz etkiler.

Faktörlerden bir diğeri; yeni kredi açılışı… Yani son zamanlarda açılmış krediniz var mı? Çok sayıda kredi başvurusu veya kredi açılışınız varsa % 20 oranında önemli olan bu maddede sıkıntı çıkacak demektir. Puanınızın yükselme veya alçalmasına önemli etkenlerden birisidir.

Bundan sonraki maddeler ise açık konuşmak gerekirse istisnai maddeler. Eğer yukarıdaki maddeler ile bir sıkıntınız yok ise kredinizin onaylanması yüksek ihtimal demektir.

Bu noktadan sonra ise kredi notunuzu yükseltmenizle ilgili 6 aylık bir reçete vereceğim size… Düşük bir kredi puanına sahip riskli bir müşterisiniz ve yeniden kredi notunuzun yükselip kredi çekebilir hale gelmek istiyorsanız 6 ay boyunca yemeyip içmeden kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemenizi öneririm. Bu süreçte hiç kredi başvurusunda bulunmayın. Bu sayede 6 ay sonunda kredi notunuz yükselecek ve kredi çekebilir duruma geleceksiniz.

Bunlar dışında size önerilerim:

  • Kredi Notu güncellemelerinizi takip etmeyi unutmayın. Kredi notu ise her ayın sonunda güncellenir.
  • Kredilerinizi günü gününe ödemenize rağmen puanınızda sorun görüyorsanız kredi notu raporunuzu iyice okuyun. Çünkü bazı bankalar kredi sicilinizi kayıt bürosuna göndermekte gecikiyorlar veya sistemsel sorunlar nedeniyle atlanabiliyor. Bu durumda acilen bankanıza ulaşın ve kredimi ödememe rağmen gecikme gözükmekte. Bunun düzeltilmesini talep edin.

Bol Şanslar

Yorum Yok

Yorum yapın